Zioła wspomagające pracę nerek

ziola-wspomagajace-prace-nerek

Prawidłowo pracujące nerki to jeden z atrybutów zdrowego, dobrze funkcjonującego organizmu. Jeżeli na horyzoncie pojawiają się problemy z tym narządem, warto jest sięgnąć po naturalne metody leczenia, jakie oferują nam dobrze znane zioła.

Charakterystyka nerek
Od pracy tego narządu zależy nie tylko wygląd naszej skóry i włosów, ale również to, czy w organizmie zachowana jest równowaga kwasowo-zasadowa oraz prawidłowa ilość płynów czy jonów we krwi. Co więcej, nerki uwalniają trzy istotne hormony - erytropoetynę, kalcytriol i reninę. Pozostają też w stałej współpracy z innymi narządami, pomagając w zadaniach takich, jak synteza witaminy D oraz regulacja ciśnienia krwi.

Nerki a ziołolecznictwo
Zioła na nerki wykazują działanie moczopędne, które pomaga w usunięciu z organizmu zalegających substancji. Należy jednak pamiętać o stosowaniu ich zapobiegawczo. W walce z toksynami przydatny okaże się korzeń mniszka - pomaga on oczyścić nie tylko nerki, ale także wątrobę, ponadto łagodzi podrażnienia w układzie moczowym. Kolejnym, ale nie mniej ważnym ziołem, jest krwawnik pospolity, który znacząco pomaga usunąć toksyny z organizmu, a także likwiduje skurcze mięśni.

Jeśli uważasz, że to wciąż za mało, sięgnij po kwiat lipy - nie tylko oczyści organizm, dzięki właściwościom moczopędnym, ale również usunie toksyny za pomocą potu. Stanowi też świetne źródło cennej witaminy C. Nie zapominajmy także o poczciwej zielonej herbacie, która oprócz działania silnie moczopędnego, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

Jak spożywać zioła wspomagające pracę nerek?
Kiedy już dokonamy wyboru spośród wszystkich dostępnych wariantów, warto jest wiedzieć w jaki sposób przyjmować zioła. Najlepiej jest pić je w postaci herbatek. Ziołolecznictwo pozostaje bezpieczne dla zdrowia, o ile zachowujemy umiar w spożywanych ilościach - nadmiar pitych naparów może doprowadzić do odwodnienia, biegunki, a nawet zmniejszenia objętości krwi. Przy zachowaniu odpowiednich dawek jest to jednak wyjątkowo dobra metoda na załagodzenie wszelkich przykrych dolegliwości związanych z nerkami.

Wstecz