Zapomniane owoce lecznicze – jarzębina

Od przedszkola uczono nas, że z jarzębiny można stworzyć piękne korale, ale pamiętajmy, że jeszcze lepiej stosować ją jako roślinę leczniczą. Już starożytni widzieli w niej doskonałą przyprawę, która nie tylko wzbogaca smak potraw, ale też pozytywnie wpływa na serce, niewydolność nerek, leczy hemoroidy i biegunki.

Owoc leczniczy, który może być trujący…

Rośliny lecznicze trzeba traktować jak lekarstwa – zanim zaczniemy je stosować, powinniśmy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Jako, że nasza jarzębina takiej instrukcji nie posiada, postanowiliśmy zebrać dla was 3 najważniejsze informacje, z którymi należy zapoznać się przed jej zastosowaniem.

1. Jarzębiny nie możemy po prostu zerwać z drzewa, umyć i zjeść. Surowe owoce tego zioła leczniczego zawierają trujący kwas parasorbinowy, który może wywołać biegunkę, wymioty, a nawet uszkodzić układ moczowy. Należy więc przed zastosowaniem przemrozić ją (24 h w zamrażarce), zblanszować lub zalać roztworem na bazie octu.
2. Jako zioło lecznicze stosuje się zarówno kwiaty, jak i owoce jarzębiny – choć te drugie są bardziej popularne. Kwiaty zbiera się od maja do czerwca, natomiast owoce od sierpnia nawet do końca października.
3. Przetworów z jarzębiny, ze względu na zwarte w niej kwasy, nie zaleca się m.in. chorym na nadkwasotę żołądka i dwunastnicy oraz kobietom w ciąży.

Owoc leczniczy od a do z

Aby Was przekonać, że jarzębina to wyjątkowa roślina lecznicza, przedstawiamy jej najważniejsze właściwości w telegraficznym skrócie:

– Zawiera 2 x więcej beta-karotenu niż marchew. A jak wiadomo beta-karoten może zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, obniża poziom złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko zawału oraz wspomaga funkcjonowanie wzroku.
– W 100 g jarzębiny znajduje się 35-45 mg witaminy C. Można więc powiedzieć, że to zioło lecznicze ma jej tyle, co popularne owoce cytrusowe i doskonale sprawdzi się podczas przeziębień.
– Na Syberii popularna jest kuracja sokiem z owoców jarzębiny, którą stosuje się w profilaktyce oraz leczeniu zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Należy go pić 3 razy dziennie (po 30 g) np. zmieszanego z wodą lub miodem.
– Napar z owocu jarzębiny stosuje się jako lek moczopędny oraz przy schorzeniach wątroby, nieżycie żołądka i zaburzeniach przewodu pokarmowego.

jarzebina-fb

Pyszny owoc leczniczy!

No to teraz czas na najsmaczniejszą cześć artykułu, czyli informacje o tym co można wykonać z jarzębiny. Warto pamiętać, że roślina ta w medycynie ludowej była stosowana od wieków szczególnie przy grypie i leczeniu chrypki, natomiast nasze babki robiły z niej pyszną konfiturę. Pamiętajmy, że z owoców tego zioła leczniczego (jeszcze zdążymy je zebrać tej jesieni!) możemy przyrządzić:

– dżem,
– konfiturę,
– mus,
– sok,
– syrop,
– nalewkę,
– likier.

Warto pamiętać, że jarzębinę możemy z powodzeniem łączyć z innymi owocami. Dobrym przykładem jest dżem jabłkowo-jarzębinowy lub mus jarzębinowy z dodatkiem dyni.

Informacje zawarte w tym artykule nie stanowią indywidualnej diagnozy lub porady lekarskiej.

Polub nasz profil “Dbam o zdrowie naturalnie” i bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami.

Skontaktuj się

Jeżeli w tym momencie kontakt z konsultantem jest niemożliwy wyślij nam wiadomość.

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać