ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Czy wiesz jak biegać, by nie uszkodzić kręgosłupa i stawów?

Wielu z nas zaczyna Nowy Rok z długą listą postanowień. Regularne bieganie dla zdrowia jest często na pierwszym miejscu. Niestety wiele osób, zrażone początkowymi niepowodzeniami, szybko z niego rezygnuje. Podpowiadamy jak biegać, by uchronić nasz organizm przed kontuzjami i dojść do mistrzowskiej formy.

Przełam się
Nowy Rok to dobry czas na zmiany w naszym życiu. Jeśli chcesz zacząć zdrowo się odżywiać czy regularnie uprawiać sport - po prostu zacznij to robić. Pamiętaj jednak, że wymaga to odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza jeśli chodzi o aktywność fizyczną.

Jeśli chcesz zacząć chodzić na siłownię czy biegać, to prawdopodobnie jesteś osobą, która prowadzi siedzący tryb życia. Jak już wielokrotnie wspominaliśmy na naszym blogu “siedzenie to nowe palenie” - choroba naszych czasów, która potrafi bardzo mocno zaszkodzić naszemu organizmowi, choć sami nie zdajemy sobie z tego do końca sprawy. Długotrwałe siedzenie prędzej czy później sprowadzi na Ciebie choroby, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Powód jest prosty - nasz organizm nie jest w stanie spalić dostarczanych mu kalorii i zamienia je w tkankę tłuszczową. To z kolei prowadzi do wielu innych schorzeń, jak żylaki, nadciśnienie, cukrzyca czy hemoroidy. Jeśli problem hemoroidów dotknął także i Ciebie dowiedz się jak mu zaradzić.

Wracając jednak do tematu aktywności: jeśli przez 8 godzin siedzisz przy biurku, a po pracy relaksujesz się na kanapie przed telewizorem, to najwyższa pora, by ubrać wygodne buty i zacząć biegać.

Grunt to dobry plan
Bieganie to sport, który możesz uprawiać nawet jeśli przez długi czas omijałeś szerokim łukiem wszelkie boiska, sale sportowe i siłownie. Oczywiście jeśli jesteś zdrowy. Jeśli borykasz się z różnymi chorobami i dolegliwościami, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wiele osób zaczynających biegać, popełnia jednak podstawowy błąd i od razu skacze na głęboką wodę. Nie zdziw się, kiedy za pierwszym razem po przebiegnięciu szybkim tempem kilkuset metrów z trudem złapiesz oddech. Dla organizmu, który do tej pory wyłącznie siedział, to mordercza dawka ruchu. Wiele osób na tym etapie rezygnuje, sądząc, że nie dadzą rady poprawić swojej kondycji. Tymczasem najważniejsze to wprowadzić bieganie do swojego życia stopniowo, tak aby nasz organizm mógł się do niego przyzwyczaić.

Najważniejszą rzeczą jest jasny cel i odpowiednio dobrany plan treningowy. Cel zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań. Dla jednej osoby będzie to 30 minut ciągłego biegu, dla innej przebiegnięcie 10 km w czasie poniżej godziny. Każdy z tych celów jest możliwy. Pomoże ci w tym odpowiedni plan treningowy. Aby go ustalić, możesz zgłosić się do profesjonalnego trenera lub skorzystać z jednego z planów dostępnych w sieci, jak ten na popularnej stronie Trener Biegania.

Klucz do sukcesu tkwi nie w Twoich predyspozycjach fizycznych, ale osobowości. Pamiętaj, nie ma złej pogody, są tylko słabe charaktery.

Szanuj stawy i kręgosłup
Kręgosłup i stawy to dwa elementy naszego ciała, które są szczególnie narażone na urazy podczas biegania. Dotyczy to zarówno osób, które przez długi czas nie uprawiały żadnego sportu, jak i tych cieszących się dobrą kondycją. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o kręgosłup i stawy:

  • Nie oszczędzaj na butach - bieganie to tani sport, jedynym elementem w który powinieneś zainwestować są dobre buty. W sklepach sportowych znajdziesz wiele modeli stworzonych z myślą o biegaczach, które odpowiednio amortyzują i stabilizują nasze kroki. Jeśli do tej pory biegałeś w zwykłych butach, po zmianie na prawidłowe obuwie poczujesz kolosalną różnicę.
  • Zmieniaj podłoże - buty to nie wszystko, ważna jest także nawierzchnia po której biegamy. Staraj się unikać wyłącznie twardych asfaltowych ścieżek. Urozmaicaj swoją trasę, biegając po parku czy lesie. Miękkie podłoże najlepiej współpracuje z naszymi stawami. Dlatego sporo osób wybiera bieganie na bieżni, która dodatkowo amortyzuje nasze kroki. Wbrew pozorom nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, nie przygotowuje ono do biegania w terenie - nasze stawy męczą się podwójnie.
  • Dbaj o wagę - każdy dodatkowy kilogram, to dodatkowe obciążenie dla naszych stawów, dlatego postaraj się zrzucić zbędne kilogramy np. poprzez odpowiednią dietę. Jeśli masz dużą nadwagę, przed rozpoczęciem treningu biegowego postaw na długie regularne marsze. Przykładowo: maszerując trzy razy w tygodniu przez godzinę, po miesiącu poczujesz rewelacyjne efekty.
  • Pamiętaj o rozgrzewce - to temat bardzo szeroki. Rozgrzewka to ważny element, który przygotowuje nasze stawy i mięśnie do wysiłku, a także pozwala odpocząć im po treningu. Przed bieganiem najlepiej zastosować ćwiczenia dynamiczne, wykonywane w ruchu. Po treningu niezbędny jest właściwy stretching czyli rozciąganie.
  • A na koniec życzymy Wam powodzenia w zdrowym i skutecznym realizowaniu noworocznych postanowień!

Wstecz