Wiecznie młode: tajemnice urody Azjatek

tajemnice urody

Azjatki to „kobiety bez wieku” – słyną z nieskazitelnej cery, która nie zdradza, ile mają wiosen za sobą. W czym kryje się sekret długowieczności kobiet Azji?

Po pierwsze: dieta

Duży wpływ na piękny i młody wygląd kobiet Azji ma ich dieta. Mieszkanki Wschodu stawiają na produkty sojowe. Soja jest skarbnicą fitoestrogenów, które są bardzo podobne do żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Spożywanie soi przez kobiety reguluje ilość estrogenu w organizmie – obniża ją, jeśli jest zbyt wysoka lub zwiększa, gdy jest zbyt niska. Wyniki badań pokazują, że Chinki i Japonki dużo łagodniej znoszą nieprzyjemne dolegliwości menopauzy (np. uderzenia gorąca). Do produktów, które również zawierają fitoestrogeny należą: nasiona lnu, sezamu, pszenicy, brokuły, brukselka, fasola, groch, soczewica, bób, czosnek, cebula, biała i włoska kapusta, wiśnie, gruszki, rabarbar, granaty.

Po drugie: pielęgnacja

Podstawą azjatyckiej pielęgnacji skóry jest nawilżenie. Skóra Azjatek jest anatomicznie cieńsza niż skóra kobiet z Zachodu, więc łatwiej traci wodę, ulega uszkodzeniom i przebarwieniom. W niemalże każdym azjatyckim produkcie do skóry znaleźć można kwas hialuronowy.

Od wieków symbolem szlachetnego piękna jest porcelanowa cera. Kobiety Wschodu w zwyczaju miały bielić twarze – dziś nadal dążą do zachowania jasnej skóry. Przede wszystkim stosują preparaty chroniące przed promieniami słonecznymi.

- Japońskie oczyszczanie twarzy -

Kluczem do nieskazitelnej, promienistej cery są codzienne demakijaż i oczyszczanie twarzy. Jak robią to Japonki?

  1. Oczyszczanie – najważniejszy element rytuału. Za pomocą oleju lub mleczka (bez wody!) zmywa się makijaż. Następnie myje twarz produktem myjącym z wodą (np. mydłem, żelem).
  2. Masaż – pobudza mikrokrążenie, poprawia koloryt.
  3. Tonizowanie – ma przywrócić skórze równowagę kwasowo-zasadową. Dzięki niej naturalna bariera ochronna działa prawidłowo. W tym kroku stosuje się toniki.
  4. Odżywianie – ma dostarczyć skórze pożytecznych składników. W tym celu możesz nałożyć na skórę serum.
  5. Nawilżanie – najlepiej sprawdzają się kremy, które delikatnie wklepuje się w skórę twarzy.

Wstecz