Siedzący tryb życia, a hemoroidy - jak ich uniknąć?

siedzacy-tryb-zycia-a-hemoroidy-jak-ich-uniknac

Siedząc przez długie godziny przy biurku, nie myślimy o długofalowych konsekwencjach takiego trybu życia. Warto jednak mieć świadomość, że brak ruchu prowadzi do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych. Wśród nich znajduje się jedna z najbardziej krępujących dolegliwości - hemoroidy. Zadbanie o siebie z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym pozwala zniwelować przykre choroby.

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu
Kiedy prowadzimy siedzący tryb życia, nasze jelita są pod ciągłym uciskiem. W konsekwencji zaczynają się problemy z wypróżnianiem, co skutkuje pojawieniem się zaparć, a w następnej kolejności hemoroidami, czyli żylakami rozwijającymi się w odbycie. Gdy w guzki wda się stan zapalny, stają się one wyjątkowo bolesne, swędzące, a podczas wypróżniania krwawią. O ile początkowe objawy da się zignorować, krew jest już bardzo poważnym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Niepodjęcie żadnych działań prowadzi do wypadania guzków krwawniczych z odbytu.

Jak zapobiegać hemoroidom?
Na rozwijanie się tego krępującego schorzenia wpływa słaby stan mięśni, dlatego tak istotne jest, aby ćwiczyć i dużo się ruszać. Wyjątkowo pomocne będzie uprawianie sportów, które utrzymują ciało w pozycji wyprostowanej, np. bieganie, pływanie, nordic walking - pozwoli to wzmocnić mięśnie brzucha. Aktywność fizyczna powinna stać się codziennością, a nie okolicznościowym wysiłkiem, gdyż forsowanie organizmu może przynieść odwrotne skutki. Kolejnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na zapobieganie hemoroidom, jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w warzywa, owoce, ciemne pieczywo, kasze oraz wszystkie inne produkty zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu i ostrych pokarmów.

Około 20% osobom cierpiącym na hemoroidy w lżejszym stadium pomaga zmiana diety oraz pójście do lekarza. Doskonałym uzupełnieniem leczenia okażą się być także naturalne suplementy diety (np. Hemorend), które wspomagają proces wracania do zdrowia. Kierując się jednak zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto już zawczasu zadbać o skutki siedzącego trybu życia.

Wstecz