ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Przygotuj skórę na jesień!

Nasza skóra nie zawsze dobrze znosi zmianę temperatur. Początek października to bez wątpienia pora, kiedy temperatura znacznie spada, deszcze są coraz częstsze a wiatr wieje silniej. Jesienna aura może wysuszać skórę i sprawić, że stanie się ona nadwrażliwa. Jak radzić sobie z okresem przejściowym między latem a jesienią? Tego dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu!

Problemy skórne po lecie
Po gorącym wakacyjnym odpoczynku nasza skóra borykać się może z wieloma problemami, wśród których prym wiodą przebarwienia posłoneczne, nieestetyczne plamy, widoczne przesuszenie. Przyczyną wyżej wymienionych defektów jest najczęściej niewłaściwa ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV w lecie lub co gorsza - jej całkowity brak. Według badań większość z nas nie stosuje żadnych kremów przeciwsłonecznych lub stosuje kremy ze zbyt słabymi filtrami co skutkuje poparzeniami słonecznymi. Takie zaniedbanie skutkuje znacznym obniżeniem kondycji skóry. Skóra szybciej się starzeje i staje się coraz bardziej wrażliwa na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Przełom pór roku - etapy pielęgnacji
Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji podczas wszystkich pór roku jest oczywiście nawilżanie. Dogłębne nawilżenie skóry sprawi, że będzie ona wyglądała promienniej i zdrowiej. Istotną kwestią, pomijaną przez wiele osób, jest złuszczanie - przede wszystkim po lecie. Do jednego ze sposobów złuszczania naskórka należy tzw. eksfoliacja. Może być ona wykonywana za pomocą peelingów mechanicznych, enzymatycznych lub kwasów. Te zabiegi nie tylko usuną przebarwienia i rozjaśnią cerę, ale też pobudzą naszą skórę właściwą do produkcji nowych komórek i kolagenu.

Musimy pamiętać, że zmiana pór roku powinna wiązać się nie tylko ze zmianą nawyków pielęgnacyjnych, ale też samych produktów. Wśród „jesiennych” kosmetyków prym wiedzie retinol, który zwalcza wolne rodniki, czym przyczynia się do widocznego niwelowania oznak starzenia.

Nie możemy zapominać też o kremach z filtrem. Mimo tego, że słońce nie jest już tak mocne, jak latem to promienie UV nigdy nie są sprzymierzeńcem naszej skóry. Wystarczy, że codziennie rano zaaplikujemy niewielką ilość kremu a nasza skóra szybciej poradzi sobie ze skutkami niekorzystnej jesiennej aury.

Wstecz