ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Przyczyny powstawania hemoroidów

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze objęte stanem chorobowym, to wstydliwy problem, który dotyka coraz większą część populacji. Wcześniej schorzenie to występowało głównie u osób powyżej 50 roku życia, jednak w ostatnim czasie można zauważyć, że z chorobą hemoroidalną muszą się mierzyć również ludzie młodzi. Hemoroidy mogą pojawić się zatem niezależnie od wieku, co więcej, szacuje się, że prawie co drugi Polak zmaga się z tym problemem. Jakie są przyczyny jego powstawania?

Styl życia i nieprawidłowa dieta
W dzisiejszych czasach styl życia zdecydowanie sprzyja powstawaniu hemoroidów. Brak aktywności fizycznej to jedna z głównych przyczyn tego schorzenia. Praca, która wymaga spędzenia większości czasu w pozycji siedzącej (pracownicy biurowi czy kierowcy) doprowadza do zaburzeń ciśnienia w układzie żylnym. Kolejnym winowajcą w przypadku choroby hemoroidalnej nierzadko jest zła dieta. Jadłospis ubogi w błonnik, który znajdziemy np. w pieczywie razowym czy kaszy, a także zbyt mała ilość płynów powodują częste zaparcia. To z kolei prowadzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu podczas wypróżniania oraz, co za tym idzie, powstania hemoroidów.

Osłabiona śledziona również ma znaczenie
Za jedną z przyczyn powstawania hemoroidów uważa się nieprawidłową pracę śledziony. Organ ten między innymi wspiera naszą odporność przez udział w wytwarzaniu limfocytów oraz produkcję przeciwciał i immunoglobulin. Śledziona również magazynuje i odpowiada za życie komórek, a także utrzymuje inne narządy na swoim miejscu. Jeśli jest ona osłabiona lub uszkodzona, może dojść do opadania organów, co prowadzi do powstawania hemoroidów. Podczas walki z żylakami odbytu warto zatem stosować preparaty wspomagające działanie śledziony, takie jak np. Hemorend.

Pozostałe przyczyny
Z chorobą hemoroidalną częściej muszą się mierzyć osoby otyłe, a także te, które regularnie stosują środki przeczyszczające. Powstawaniu żylaków odbytu sprzyja niestety ciąża, niektóre zmiany hormonalne, niewydolność krążenia, a także seks analny.

Wstecz