Pielęgnacja skóry zimą

pielęgnacja skóry

To nie lada wyzwanie, szczególnie dla posiadaczek skóry wrażliwej. Jak przygotować swoją skórę na spotkanie z chłodem?

Nagłe zmiany temperatury, na które narażona jest Twoja skóra, gdy wychodzisz z ciepłego domu na mróz, mogą objawiać się przesuszeniem, podrażnieniem, łuszczeniem czy błyszczeniem. W najlepszej sytuacji są osoby z cerą tłustą, gdyż jest ona najbardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Nie oznacza to jednak, że taka skóra nie może być odwodniona, a z tym problemem borykamy się zimą najczęściej. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zachować skórę w dobrej kondycji nawet przy najtrudniejszych warunkach pogodowych:

Dbaj o nawilżenie

Oczyszczając skórę, uważaj, by jej nie przesuszać kosmetykami – szczególnie mydłami i preparatami zawierającymi alkohol i SLS. Wybieraj produkty nawilżające: łagodne emulsje i mleczka, kremy. Świetnie nawilżają kosmetyki na bazie kwasu hialuronowego.

Do codziennej pielęgnacji warto włączyć także olejki pochodzenia roślinnego, np. olejek arganowy. Jeśli masz skórę tłustą, używaj olejku jedynie na noc.

Szczególnie zimą nie powinno się używać na twarz mocno złuszczających scrubów i peelingów, które pozbawią naszą skórę tak potrzebnej, naturalnej warstwy ochronnej.

Ochrona przed słońcem

Potrzebujemy jej również zimą. Szkodliwe dla skóry promieniowanie przedostaje się nawet przez chmury. Możesz postawić na zwykły filtr lub wybrać podkład z filtrem – do miejskich warunków wystarczy taki z oznaczeniem SPF 15 lub 20.

Chroń usta

W codziennej pielęgnacji nie możesz zapomnieć o ustach, które bardzo cierpią zimą. Nie zwilżaj wysuszonych mrozem warg śliną – zawiera ona kwaśne enzymy, które tylko pogorszą sprawę. Często smaruj usta tłustym kremem lub pomadką z woskiem pszczelim. W domu odżywiaj je miodem.

Pamiętaj o dłoniach

Przede wszystkim noś rękawiczki! Nie zastąpi ich chowanie dłoni do kieszeni, jak i nie uchroni to przed odmrożeniami. Stosuj krem do rąk, który zapobiegnie ich wysuszaniu. Na podrażnione czy pękające dłonie pomoże olejek rycynowy.

Wstecz