Nagietek lekarski i jego właściwości

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) to nie tylko piękna ozdoba ogrodów, ale również wyjątkowo przydatna roślina zielarska. Jej lecznicze właściwości doceniano już przed wieloma wiekami i regularnie używano w medycynie hinduskiej, arabskiej oraz greckiej. Zdecydowanie warto skorzystać z szeregu zalet, które oferuje ta piękna roślina.

Przyjaciel medycyny naturalnej

Ciężko jest zliczyć szereg zastosowań nagietka lekarskiego w medycynie naturalnej. Znany jest przede wszystkim z hamowania wszelkich stanów zapalnych, szczególnie krtani oraz dziąseł – w takim wypadku wystarczy płukać usta naparem z tego ziela. Wiele pań z pewnością zainteresuje kolejna zaleta tej rośliny, albowiem daje ona ukojenie podczas bolesnego miesiączkowania. Zaleca się picie herbaty z nagietka lekarskiego w trakcie menstruacji, ponieważ posiada on właściwości rozkurczowe. Co więcej, kwiaty tej rośliny świetnie wpływają na błonę śluzową żołądka, a co za tym idzie, łagodzą objawy niestrawności. Często korzystają z nich osoby z chorobami wrzodowymi, nieżytem żołądka czy wrzodami dwunastnicy.

Kosmetyk prosto z natury

Nagietek lekarski znalazł swoje zastosowanie również w kosmetyce. Jest składnikiem wielu kremów, maseczek, a nawet szamponów i past do zębów. Mnóstwo z tych rzeczy możemy stworzyć w zaciszu własnego domu, na przykład kojący balsam, który doskonale radzi sobie ze spierzchniętymi ustami. Aby go stworzyć, należy 1 łyżkę organicznego masła Shea połączyć z 1 łyżeczką oleju z nagietka, a następnie dokładnie wymieszać. Umieszczony w małym słoiczku, stanie się naturalnym zamiennikiem pomadki.

Remedium na wszystko

Jak widać, nagietek lekarski to roślina o szeregu zastosowań. Sprawdzi się w leczeniu niezliczonej liczby dolegliwości, ale także przyniesie ukojenie naszej skórze. Gdyby tego było mało, jego pomarańczowe płatki są jadalne – nie obawiajcie się więc użyć nagietka lekarskiego do stworzenia przepysznej sałatki!

Skontaktuj się

Jeżeli w tym momencie kontakt z konsultantem jest niemożliwy wyślij nam wiadomość.

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać