ABC zdrowia - Medycyna

Blog o zdrowiu i nie tylko

 • Zaparcia. jak je zwalczyć?

  Blog ABC zdrowia

  Zaparcia potrafią być bardzo dokuczliwe i naprawdę uprzykrzyć życie. Problemy z wypróżnianiem dotyczą osób w każdym wieku - zarówno niemowląt, jak i seniorów. Niewątpliwie, przyczyną częstych zaparć mogą być nasze nieprawidłowe nawyki. Należy do nich przede wszystkim niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Co jest najczęstszą przyczyną pojawiania się zaparć i jak sobie z nimi radzić? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

  czytaj całość
 • Dieta na wysoki cholesterol

  Blog ABC zdrowia

  Wysoki cholesterol nie jest problemem, który dotyczy wyłącznie ludzi z nadwagą. Często wpływ na jego zawyżony poziom we krwi mają czynniki genetyczne – jeżeli któryś z rodziców zmagał się z wysokim cholesterolem, to bardzo prawdopodobne, że my również będziemy mieli z tym problem. Schorzenie takie nazywamy hipercholesterolemią.

  czytaj całość
 • Dieta i ćwiczenia dla mózgu

  Blog ABC zdrowia

  Ludzki mózg jest najdoskonalszym komputerem, jaki kiedykolwiek powstał. Gdy organ ten działa poprawnie, daje nam niesamowite możliwości rozwoju. Żeby jak najlepiej spełniał swoją rolę należy utrzymywać zbilansowaną dietę oraz prowadzić wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne. Jest tak unikalnym narządem, że nie ma dwóch osób na świecie z identycznym mózgiem.

  czytaj całość
 • Czy powiększona śledziona, to chora śledziona?

  Blog ABC zdrowia

  Nie! Jeśli jednak zauważymy u siebie objawy powiększonej śledziony, nie lekceważmy tego. Może być to sygnał innych poważnych problemów ze zdrowiem.

  czytaj całość
 • Jak skutecznie leczyć hemoroidy (cz. 2)

  Blog ABC zdrowia

  W poprzednim artykule dotyczącym hemoroidów szczegółowo opisaliśmy sposoby zapobiegania chorobie. Podaliśmy także dwa sposoby skutecznego zwalczania hemoroidów, wskazując na plusy i minusy leczenia farmakologicznego i tradycyjnego. Dziś omówimy szczegóły leczenia zabiegowego.

  czytaj całość
 • Poradnik - jak zapobiegać hemoroidom i jak je leczyć?

  Blog ABC zdrowia

  Bolesne hemoroidy nie dają Ci spokoju i odbierają radość życia? Ten problem dotyczy coraz większej liczby osób. Podejmij walkę o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Zdradzamy jak tego dokonać. W poprzednim artykule szczegółowo omówiliśmy przyczyny powstawania hemoroidów i ich najczęstsze objawy. Przedstawiliśmy także IV stadia choroby – od tych najbardziej niewinnych do najbardziej bolesnych. Jeśli chciałbyś uzupełnić swoją wiedzę z tego zakresu zachęcamy do lektury wpisu.

  czytaj całość
 • Śledziona - fakty i mity na temat tego tajemniczego narządu

  Blog ABC zdrowia

  Oglądając popularne zagraniczne seriale medyczne, takie jak Dr House czy Grey’s Anathomy, widz może dojść do wniosku, że najbardziej zbędnym narządem w ciele pacjenta jest śledziona. Gdy trafia na stół operacyjny, lekarze bez większego zastanowienia decydują się na jej usunięcie. W końcu bez trudu wątroba czy inne narządy mogą przejąć jej funkcję. Oczywiście jest to spore uproszczenie. Ogólnie przyjęło się, że w zasadzie organizm ludzki bez śledziony może funkcjonować poprawnie.

  czytaj całość
 • Poradnik: hemoroidy, co to takiego?

  Blog ABC zdrowia

  Choć problem ten dotyczy ponad połowy społeczeństwa w wieku powyżej 50 roku życia, hemoroidy należą do grup tzw. chorób wstydliwych, do których niechętnie się przyznajemy. Często ignorujemy pierwsze oznaki dolegliwości, co może doprowadzić do poważnych komplikacji. Zanim sięgniesz po środek na hemoroidy dowiedz się czym jest ta dolegliwość i jak ją rozpoznawać.

  czytaj całość
strona 1