Kiedy spać, a kiedy pracować? Poznaj swój chronotyp!

poznaj-swoj-chronotyp

Chronotyp to naturalny rytm człowieka (zapisany w genach), jego wewnętrzny zegar, który określa pory: snu oraz największej aktywności. Istnieją 4 chronotypy, zobrazowane 4 zwierzętami: lew, wilk, niedźwiedź, delfin.

Sprawdź, którym jesteś Ty!

 1. LEW

  Wstaje wcześnie i ma najwięcej energii w pierwszej części dnia – wtedy jest najbardziej produktywny. Po południu jego efektywność spada. Dosyć wcześnie dopada go zmęczenie – o 22 zaczyna zapadać w sen. Lwy to osoby bardzo aktywne fizycznie, ambitne, zdeterminowane, optymistyczne, ekstrawertyczne, to urodzeni przywódcy.

 2. WILK

  Bardzo ciężko mu wstać rano z łóżka, najczęściej jest zaspany nawet do południa. Największa aktywność przypada na wczesne popołudnie i stopniowo wygasa do późnej pory wieczornej – takie osoby kładą się spać koło północy. Wilki to osoby impulsywne, ryzykowne, kreatywne, intuicyjne, introwertyczne, szukają silnych wrażeń i mają większą tendencję do zaburzeń nastroju (depresji, lęków) i wpadania w uzależnienia.

 3. NIEDŹWIEDŹ

  Wewnętrzny zegar niedźwiedzia jest ściśle powiązany ze światłem słonecznym – gdy słońce w pełni wzejdzie, niedźwiedź zaczyna swój dzień (ok. 7:00). Najbardziej efektywny jest między późnym porankiem a wczesnym popołudniem. Zasypia razem ze słońcem, gdy robi się już ciemno (ok. 22). Niedźwiedź potrzebuje dużo snu, najczęściej co najmniej 8 godzin. Niedźwiedzie to osoby otwarte, pogodne, ekstrawertyczne, czułe i wyrozumiałe, lubią podjadać.

 4. DELFIN

  Delfin wstaje wcześnie i kładzie się dosyć późno – nie potrzebuje dużo snu, śpi płytko (mówi się, że śpi u nich tylko jedna półkula, a druga - czuwa). Często delfiny borykają się z zaburzeniami snu. Największa produktywność tego chronotypu przypada na czas od rana do południa i wieczorem. W środku dnia osoby z tym chronotypem dopada spadek formy. Delfiny są osobami inteligentnymi, perfekcjonistycznymi, neurotycznymi, pobudliwymi, drażliwymi, introwertycznymi, mają skłonności do zamartwiania się i niechętnie podejmują ryzyko.

Wstecz