ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Jak zniwelować nieprzyjemny posmak w ustach?

Krępujący, gorzki, metaliczny - istnieje wiele sposobów na opisanie nieprzyjemnego posmaku w ustach, który sporadycznie zdarza się każdemu z nas. Problem pojawia się wtedy, gdy w jego zniwelowaniu nie pomaga zwykłe umycie zębów. W ten sposób organizm może nam sygnalizować, że coś jest nie tak - poznaj przyczyny tego stanu oraz sposoby, jak się z nimi uporać.

Smak goryczy
Gorzki posmak w ustach najczęściej towarzyszy osobom, które spożywają duże ilości kawy, cukru, białego ryżu czy tłustych potraw. W takim wypadku nieprzyjemny smak nie jest niebezpiecznym symptomem, aczkolwiek dla wielu osób stanowi motywację do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Metaliczny posmak
Dla kobiet metaliczny posmak w ustach może być przesłanką do zrobienia testu ciążowego. Ten symptom czasami pojawia się jeszcze przed objawami takimi, jak opóźnienie miesiączki czy nudności. Jeżeli wykluczona zostaje ciąża, metaliczny posmak może także wskazywać na zatrucie chromem, które coraz częściej przytrafia się osobom odchudzającym się z pomocą suplementów. Należy jednak wiedzieć, iż może być to również objaw próchnicy, stanów zapalnych dziąseł lub grzybicy jamy ustnej.

Słodki smak
Jeżeli słodki posmak w ustach towarzyszy uporczywemu, żółtemu katarowi to najprawdopodobniej stanowi oznakę zapalenia zatok. Kolejna choroba, podczas której może towarzyszyć nam ten objaw, jest przewlekłe zapalenie migdałków. W niewielkim stopniu jest to również oznaka innych bakteryjnych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Domowe sposoby na nieprzyjemny posmak w ustach
Zbawienny wpływ na nieprzyjemną dopadłość przynoszą zioła. Bazylia, mięta oraz kolendra zawierają chlorofil, który skutecznie niweluje zły posmak - wystarczy żuć je po każdym spożytym posiłku. Jeśli preferujemy napary, należy w 0,5 litra wody zaparzyć po łyżce rumianku, szałwii i mięty, a następnie systematycznie płukać nim usta. Te metody znane już od starożytnych czasów skutecznie sprawdzają się także w dzisiejszych realiach.

Wstecz