Jak wygląda badanie diagnozujące hemoroidy?

Wielu pacjentów, którzy odczuwają nieprzyjemne objawy wskazujące na chorobę hemoroidalną, odwleka wizytę u lekarza z powodu wstydu lub strachu. Takie działanie opóźnia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Obawy bywają nieuzasadnione, ponieważ często do wykrycia choroby wystarczy wywiad z pacjentem oraz badanie palcem (per rectum). Zdarza się również, że proktolog wykonuje anoskopię, która polega na oględzinach końcowego odcinka odbytnicy za pomocą specjalnego wziernika.

Badanie per rectum

To kilkuminutowe badanie w prosty sposób umożliwia rozpoznanie hemoroidów. Może być przeprowadzone w pozycji stojącej, klęczącej albo podczas leżenia na boku lub na plecach. W pierwszej kolejności proktolog ogląda okolicę odbytu, aby następnie przystąpić do badania poprzez dotyk. Nie należy obawiać się bólu, ponieważ palce lekarza chronione są przez rękawiczkę pokrytą środkiem zmniejszającym tarcie – zazwyczaj wazeliną lub lidokainą w żelu. Badanie per rectum nie wymaga specjalnego przygotowania, najistotniejsze jest jedynie utrzymanie higieny, a tuż po jego wykonaniu można powrócić do normalnych aktywności.

Anoskopia

Uzupełnieniem badania per rectum może być anoskopia wykonywana za pomocą jednorazowego wziernika o długości 8-10cm. Dzięki wprowadzeniu żelu znieczulającego, jest ono bezbolesne, a co więcej, ma niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań. Anoskopia nie wymaga szczególnego przygotowania. Istotne jest, aby pacjent zgłosił się na badanie po wypróżnieniu oraz z pustym pęcherzem. Czasami zalecane jest wykonanie lewatywy, jednak zależy to wyłącznie od zaleceń lekarza. Istotna zaletą anoskopii jest fakt, iż jego wyniki otrzymujemy od razu po zakończeniu badania.

Co po badaniu?

Po zebraniu wywiadu oraz wykonaniu anoskopii, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, jak na przykład kolonoskopia, w celu wykluczenia zmian nowotworowych. Najważniejsze jest, aby pacjent od razu po stwierdzeniu choroby, zastosował odpowiednie metody leczenia. Warto przyjmować naturalne suplementy diety (np. Hemorend), które wspomagają zwalczenie hemoroidów oraz towarzyszących im dolegliwości.

Skontaktuj się

Jeżeli w tym momencie kontakt z konsultantem jest niemożliwy wyślij nam wiadomość.

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać