ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Jak się rozwija choroba hemoroidalna?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze objęte stanem chorobowym, to niezwykle wstydliwe schorzenie, które dotyka aż 40% kobiet i mężczyzn w różnym wieku. W pierwszym stadium choroby zazwyczaj wystarczy zmiana diety oraz trybu życia, jednak w niektórych sytuacjach konieczny jest zabieg chirurgiczny. Zaawansowanie choroby hemoroidalnej przeważnie ocenia się na podstawie czterostopniowej skali.

Stopień 1
W pierwszym stadium choroby hemoroidy nie są wyczuwalne, a guzki zewnętrze i wewnętrze zazwyczaj nie są badane. Naczynia krwionośne są poszerzone, a od czasu do czasu pojawia się lekkie krwawienie oraz uczucie dyskomfortu. W takiej sytuacji lekarz przeważnie zaleca zwiększenie ilości błonnika w diecie. Można także przyjmować naturalne suplementy wspomagające pracę śledziony (np. Hemorend), której uszkodzenie lub niedomaganie sprzyja powstawaniu hemoroidów.

Stopień 2
W drugim stopniu choroby można zaobserwować kolejne objawy. Osoba chora zmaga się ze świądem i pieczeniem odbytu, krwawienia stają się coraz częstsze, a także pojawia się uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Guzki krwawnicze wysuwają się poza odbyt podczas oddawania stolca, po czym wracają do swojej pierwotnej pozycji.

Stopień 3
Wszystkie objawy dotyczące poprzednich stopni choroby nasilają się: pojawia się ostry ból i świąd oraz krew i śluz w stolcu. Guzki krwawnicze wypadają (wysuwają się poza odbyt) podczas oddawania stolca lub intensywnego treningu bądź innej aktywności fizycznej. W przeciwieństwie do poprzednich stadiów schorzenia, guzki nie wracają do swojej pozycji - ich odprowadzenie jest możliwe za pomocą palca.

Stopień 4
Hemoroidy czwartego stopnia oprócz krwawienia, świądu i ostrego bólu powodują również nietrzymanie stolca. Guzki krwawnicze wysuwają się z odbytu na stałe, nie jest możliwe ich odprowadzenie za pomocą palca. W tym stadium choroby zazwyczaj konieczny jest zabieg chirurgiczny usunięcia hemoroidów.

Wstecz