Jak pozbyć się hemoroidów raz na zawsze?

hemoroidy

Dzięki przestrzeganiu tych kilku ważnych zasad, możesz cieszyć się życiem wolnym od hemoroidów! Zmień swoje nawyki na lepsze i pożegnaj się raz na zawsze z przykrą, wstydliwą dolegliwością.

 1. Zdrowa dieta

  Podstawą dobrego samopoczucia, a także sposobem zapobiegania hemoroidom, jest odpowiednie, lekkostrawne odżywianie. Warto jeść produkty bogate w błonnik (np. pełnoziarniste pieczywo, kasza gryczana, porzeczki, maliny), a unikać takich, które powodują zaparcia. Należy dbać o to, by nie obciążać okolic odbytu – nadmierne napinanie mięśni odbytu powoduje ich rozciąganie i wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Zaleca się także unikanie produktów podrażniających przewód pokarmowy: kawy i herbaty, alkoholu czy ostrych przypraw. Oprócz tego, warto pamiętać o dostarczaniu organizmowi wystarczającej ilości płynów – wody lub naparów ziołowych.

 2. Ruch

  Obok właściwego żywienia stoi jak zwykle aktywność fizyczna. Sport pobudza krążenie, co z kolei przeciwdziała obrzękom i zastojom krwi. Nawet mniej intensywne formy sportu, takie jak np. jazda na rowerze, regulują rytm trawienny i zapobiegają zaparciom. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, dbaj o to, by co jakiś czas (najlepiej co godzinę) chociaż wstać i przejść się kilka minut. Warto mieć na uwadze, że osoby, które chcą uniknąć nawrotu hemoroidów, nie powinny podejmować zaawansowanego treningu siłowego – podnoszenie dużych ciężarów może nadwyrężać mięśnie brzucha.

 3. Higiena

  W hemoroidowej prewencji ważna jest także odpowiednia higiena intymna – najlepiej myć się po każdym wypróżnieniu, używając do tego delikatnych środków myjących. Zaleca się także używanie miękkiego, nawilżanego papieru toaletowego oraz noszenie bielizny z materiałów przepuszczających powietrze – np. bawełny. Możesz stosować raz na jakiś czas nasiadówki przy użyciu naparów ziołowych (np. z kory dębu).

 4. Reaguj na pierwsze obawy

  Jeśli czujesz piekący ból lub świąd w okolicach odbytu, nie czekaj na kolejne stadia choroby. Sięgnij po dostępne bez recepty środki farmaceutyczne – czopki, maści czy tabletki, takie jak nasz preparat Hemorend. Być może nawet te łatwo dostępne środki wystarczą, by pozbyć się problemu.

Wstecz