ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Jak leczyć hemoroidy?

Każda osoba zmagająca się z żylakami odbytu z pewnością szuka odpowiedzi na pytanie „jak leczyć hemoroidy?”. Sposób leczenia tego wyjątkowo nieprzyjemnego i wstydliwego schorzenia zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby. Kiedy zatem udać się do lekarza i czy można stosować naturalne sposoby?

Jak wygląda wizyta u lekarza?
Kiedy zauważysz pierwsze objawy choroby hemoroidalnej, takie jak świąd i pieczenie odbytu, lekkie krwawienie czy niepokojąca wydzielina, konieczna będzie konsultacja z lekarzem proktologiem, który zajmuje się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Specjalista na podstawie badania zaleci odpowiednią formę leczenia. Może zaproponować stosowanie środków o działaniu przeciwzapalnym, na przykład tabletek, maści, czopków czy żeli. Specyfiki te złagodzą przykre dolegliwości, zmniejszą świąd i obrzęk, a także opóźnią rozwój guzków. W sytuacji, gdy jednak schorzenie jest już zaawansowane, konieczny może być zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie guzków objętych stanem chorobowym.

Naturalne i domowe sposoby na hemoroidy
W przypadku, gdy choroba hemoroidalna jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium, możliwe jest wyleczenie schorzenia za pomocą naturalnych i nieinwazyjnych sposobów. Niezwykle ważne jest, aby przyjrzeć się swojej diecie. Przy żylakach odbytu w jadłospisie nie może zabraknąć błonnika, który znajdziemy w warzywach i owocach, pełnoziarnistym pieczywie, kaszy gryczanej, płatkach owsianych czy orzechach. Należy jednak pamiętać, by ilość spożywanego błonnika zwiększać stopniowo. Konieczne jest też przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Często skuteczne okazuje się picie soku z jarzębiny - szklanka napoju spożywana trzy razy dziennie wspomoże walkę z chorobą.

Aby złagodzić świąd i obrzęk w okolicy odbytu można stosować nasiadówki z dodatkiem kory dębu, rumianku czy nagietek. Te same zioła można z powodzeniem wykorzystać w ciepłej kąpieli. Warto także wspomagać pracę śledziony, gdyż, według medycyny dalekowschodniej, to właśnie ona między innymi odpowiada za powstawanie hemoroidów. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów na bazie naturalnych składników, takich jak np. Hemorend, które poprawią funkcjonowanie śledziony.

Wstecz