ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Hemoroidy u seniorów - jak sobie z nimi radzić?

Starsi pacjenci bardzo często borykają się ze wstydliwymi chorobami, do których niechętnie się przyznają. Jedną z nich są hemoroidy - przykra dolegliwość zdrowotna, która dotyka już co drugą osobę po pięćdziesiątce. Bagatelizowanie takich problemów może doprowadzić do pogłębienia objawów, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób walczyć z chorobą guzków krwawniczych odbytu.

Czym są hemoroidy?
To guzki krwawnicze, które znajdują się w kanale odbytu. Ich stan chorobowy nazywany jest żylakami odbytu i objawia się m.in. bólem w trakcie wypróżniania, krwawieniem z odbytu oraz pieczeniem. Jeżeli hemoroidy zewnętrzne będą duże, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów, a co za tym idzie, martwicy tkanek. To ze względu na przykre dolegliwości tak istotne jest szybkie działanie, najlepiej w trakcie wystąpienia pierwszych objawów, na przykład dyskomfortu w okolicy odbytu.

Zapobieganie oraz leczenie hemoroidów
Ponieważ dojrzały wiek wpływa na zwiotczenie tkanek, warto jest przestrzegać kilku zasad, które mogą uchronić każdego seniora przed wystąpieniem żylaków odbytu. Nie wolno zapominać o aktywności fizycznej oraz higienie intymnej. Unikanie potraw sprzyjających zaparciom również ma duży wpływ na uniknięcie hemoroidów.

Jeśli jest już jednak za późno i mamy do czynienia z pierwszymi objawami choroby hemoroidalnej, należy przywrócić ściankom żył jędrność, np. używając maści lub czopków znieczulających. W walce z żylakami odbytu nieocenione okażą się również naturalne suplementy diety jak Hemorend, które skutecznie wspomogą organizm w okresie choroby.

Opieka nad podopiecznym z hemoroidami
Sprawując opiekę nad seniorem, który zmaga się z chorobą hemoroidalną, trzeba skupić się na wzmożonej higienie osobistej. Ważne jest również wprowadzenie do diety produktów o dużej zawartości błonnika. W ramach możliwości pomoże też aktywność fizyczna - spacery czy pływanie świetnie sprawdzają się w walce z hemoroidami. Najważniejsze jest zadbanie o seniora i problemy zdrowotne, z którymi się zmaga.

Wstecz