Hemoroidy a aktywność fizyczna

hemoroidy-a-aktywnosc-fizyczna

Może się wydawać, iż każda aktywność fizyczna jest wskazana w zapobieganiu oraz walce z chorobą hemoroidalną. Prawda jest taka, że zależność pomiędzy sportem, a żylakami odbytu jest o wiele bardziej skomplikowana i w dużej mierze zależy od tego, jakie dyscypliny zdecydujemy się uprawiać. Dobrze jest więc wiedzieć, na jaki rodzaj aktywności fizycznej zdecydować się podczas zmagań z hemoroidami.

Ruch to zdrowie
Hemoroidami nazywamy potocznie stan zapalny guzków krwawniczych, które najczęściej powstają na skutek długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej. Brak aktywności fizycznej w połączeniu z nieodpowiednią dietą stanowią najprostszą drogę do problemów z hemoroidami. Żylaki odbytu to schorzenie występujące na ogromną skalę - jednorazowo dotyka ono nawet połowy społeczeństwa. Właśnie dlatego sport jest tak istotną częścią życia, która ma duży wpływ na aspekty zdrowotne. Jakie dyscypliny więc wybrać?

Dyscypliny sportowe a choroba hemoroidalna
Jak wiadomo, unikanie sportów przyczynia się do powstawania żylaków odbytu, jednak niektóre z dyscyplin, które wymagają przyjęcia pozycji siedzącej, mogą rozwinąć powstającą chorobę hemoroidalną - na przykład jazda konna czy na rowerze. Należy również unikać podnoszenia ciężarów, aby nie doprowadzać do długotrwałego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

Powstaje więc pytanie - co warto ćwiczyć? Sprawdzą się długie spacery, a w przypadku bardziej wysportowanych osób bieganie. Warto również spróbować jogi, która pomaga rozciągnąć wiele grup mięśniowych. Przyjemnym dodatkiem będą wizyty na basenie, gdyż pływanie to kolejna z dyscyplin, które wspomagają zwalczenie choroby hemoroidalnej.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Idąc w myśl tej popularnej zasady, warto jest zawczasu zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Pozwoli to uniknąć uczucia dyskomfortu, a przede wszystkim długich wizyt u lekarza. Chcąc jeszcze bardziej ulepszyć swoje nawyki żywieniowe, warto jest sięgnąć po sprawdzone suplementy diety (np. Hemorend) stworzone na bazie naturalnych składników. Dzięki temu hemoroidy nigdy nie będą naszym problemem.

Wstecz