ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Fitoterapia, czyli o ziołolecznictwie bardziej współcześnie

Siła pochodząca z ziół staje się coraz bardziej doceniana, a samo ziołolecznictwo w ostatnich latach nabrało o wiele nowocześniejszego charakteru. Świadczyć może o tym między innymi nazwa „fitoterapia”, która powoli wypiera kojarzące się z nieco staroświeckimi praktykami ziołolecznictwo.

Zawarte w roślinach aktywne substancje chemiczne, które wykazują dobroczynne działanie na wszystkie układy ludzkiego organizmu nie odeszły do lamusa, a wręcz przeciwnie - zainteresowanie nimi jest obecnie znacznie większe, niż 20 czy 30 lat temu. Stało się tak między innymi dlatego, że coraz więcej czasu przeznacza się obecnie na badanie składników chemicznych pochodzenia roślinnego. Współcześnie środki farmakologiczne bardzo często korzystają z dobroczynnych działań ziół, mało tego, zdarza się, że syntetyczne lekarstwa mają swoje pierwowzory w substancjach pochodzenia roślinnego. Tak było na przykład w przypadku środków przeciwbólowych.

Najważniejsza zasada - korzystać z głową!
Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że fitoterapia ma swoje ograniczenia, nie pomoże nam na wszystkie dolegliwości, a przede wszystkim nie pomoże nam od razu. Zioła są skuteczne, jeśli przyjmuje się je regularnie i to przez dłuższy czas - dotyczy to zarówno ziołowych herbatek, jak i suplementów diety w tabletkach. Trzeba również pamiętać, że są takie schorzenia, których nie powinno leczyć się wyłącznie ziołami, do takich należą np. choroby nowotworowe czy choroby zakaźne. Oczywiście, odpowiednio dobrane preparaty pochodzenia roślinnego mogą wspomagać główną terapię, jednak nigdy nie powinny być jej zamiennikiem.

Zioła dostępne w aptekach
Obecnie bardzo wiele leków działających na różnorodne schorzenia wykorzystuje dobroczynne działanie ziół. Występują one w składzie, jako substancje pomocnicze, wzmacniające i wspomagające działanie określonych organów. Tak jest też w przypadku preparatu Hemorend, w którego składzie znaleźć możemy unikalną kombinację aktywnych substancji roślinnych - korzeń traganka, nasiona lotosu i łzawicy ogrodowej czy skórkę mandarynki!

Wstecz