Ćwicz w domu! Trening dla seniora

Trening dla seniora

Obecna sytuacja zmusza nas do pozostania w domu – nie sprzyja to naszej aktywności fizycznej. Jak pozostać w formie, ćwicząc w domu?

Dlaczego tak ważny jest ruch?

Ruch to zdrowie! Osoby aktywne fizycznie cieszą się lepszym samopoczuciem i witalnością. Dzięki aktywności fizycznej lepiej śpimy, a więc wyglądamy na bardziej wypoczętych. Skóra jest jędrniejsza, a wygląd się odmładza. Oprócz tego, ruch pozwala nam pozostać w dobrej formie - zmniejsza ryzyko otyłości i towarzyszącym jej chorobom: układu krążenia (np. zawałowi serca, nadciśnieniu), cukrzycy. Aktywność jest wskazana wszystkim, bez względu na wiek; również seniorzy wiele zyskują, ćwicząc. Regularne treningi mają pozytywny wpływ na układ oddechowy – dzięki temu codzienne czynności nie będą sprawiały wiele trudności – np. wejście po schodach nie musi kończyć się zadyszką. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają siłę mięśni i ich elastyczność – a co za tym idzie usprawniają kondycję, utrzymanie równowagi ciała (co jest istotne szczególnie w przypadku osób starszych). Nawet najprostsze ćwiczenia mogą pełnić funkcję rehabilitacyjną w przypadku tych części ciała, które nie są w pełni sprawne. Sport rozluźnia, redukuje stres i uwalnia endorfiny (hormon szczęścia).

Domowy trening dla seniora – przykładowe ćwiczenia

W treningu osoby starszej bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Nie forsuj się za bardzo – postaw na lżejsze, ale częstsze treningi. Podczas ćwiczeń nie wstrzymuj oddechu, nie wykonuj gwałtownych ruchów, przede wszystkim: nie wykonuj ćwiczeń, jeśli odczuwasz ból. Pamiętaj, że do ćwiczeń przystąpić mogą tylko te osoby, które nie mają żadnych przeciwwskazań. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz wykonywać dane ćwiczenie – skonsultuj się ze specjalistą.

1. Ćwiczenie na polepszenie równowagi:

• W pozycji stojącej unieś kolano do góry, starając się utrzymać równowagę. Pozostań w tej pozycji, a następnie powtórz na drugą stronę.

2. Ćwiczenie wytrzymałościowe:

• Jedną z domowych aktywności, które zwiększają wytrzymałość, jest jazda na rowerku stacjonarnym.

3. Ćwiczenie rozciągające:

• Połóż się i przyciągnij do klatki piersiowej ugięte nogi – najdalej jak możesz. Głęboko oddychając, wytrzymaj w pozycji ok. 20 sekund. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Wstecz