ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Piękna pogoda, ciepłe morze i od dawna wyczekiwany dłuższy urlop - brzmi kusząco, prawda? Lato to wspaniały czas, który od zawsze kojarzył się z beztroską, wypoczynkiem i ciepłymi dniami spędzonymi na zabawie. Najważniejsze jest jednak, aby się w tym błogim czasie za bardzo nie zatracić i zachować odrobinę zdrowego rozsądku, bo przecież chodzi o coś dla nas najcenniejszego - nasze zdrowie!

Czy można opalać się bezpiecznie?
Wystawianie się na działanie promieni słonecznych w zasadzie nigdy nie jest dobrym pomysłem, istnieje jednak kilka zasad dzięki którym możemy zniwelować szkodliwe oddziaływanie słońca na naszą skórę.

Po pierwsze - kremy z filtrem!
Brzmi jak banał, ale tak naprawdę niewiele osób wie, jak prawidłowo obchodzić się z kremami z filtrem! Przede wszystkim, należy dopasować taki kosmetyk do własnego rodzaju skóry. Na baczności powinny się mieć przede wszystkim osoby o bladej karnacji i z dużą ilością pieprzyków. Krem z filtrem spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy nałożymy go minimum 15 minut przed ekspozycją na słońce. Co do zalecanej dawki - wynosi ona ok. 100 ml na jedno użycie.

Nie bój się naturalnych tkanin!
Przewiewne i naturalne tkaniny są w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem i pomagają skórze oddychać! Kiedy nosimy ubrania wykonane z dobrych jakościowo materiałów to nawet w najbardziej upalne dni jesteśmy w stanie uniknąć ekspozycji naszej skóry na słońce. Nie bójmy się też czapek z daszkiem czy eleganckich kapeluszy z rondem - będą ciekawym dopełnieniem naszej stylizacji i przy okazji ochronią nas przed niebezpiecznym udarem słonecznym!

Nie można zapominać też o dobrych okularach przeciwsłonecznych! Te, wyposażone w odpowiednie filtry będą dobrze chroniły nasze oczy przed uszkodzeniem.

Czy wiesz, że…
Według badań uczonych z USA to właśnie rak skóry jest najczęściej występującym nowotworem w tym kraju. Jednocześnie, to jeden z tych nowotworów, którym najłatwiej jest zapobiegać - wystarczy odpowiednia ochrona i brak nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.

Wstecz