ABC zdrowia

Blog o zdrowiu i nie tylko

Aromaterapia - czy naprawdę działa?

Aromaterapia, czyli leczenie zapachami, to znana od wieków metoda na radzenie sobie z wszelkiego rodzaju schorzeniami. Olejki eteryczne wykorzystywane były przede wszystkim w celach terapeutycznych, jednak są także przydatne do masażu czy inhalacji. Na czym polega aromaterapia i czy warto ją stosować?

Jak działa aromaterapia?
Aromaterapia polega na wykorzystaniu substancji zapachowych pozyskiwanych z roślin, czyli olejków eterycznych. Nie są co prawda uważane za leki przez lekarzy oraz farmaceutów, jednak specyfiki te posiadają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Olejki eteryczne przede wszystkim wykazują działanie antyseptyczne, dzięki czemu są skuteczne w walce z wszelkimi drobnoustrojami. W zależności od rośliny, z której została pozyskana substancja, olejki te mogą być stosowane w różnorakich celach: niektóre z nich ułatwiają zasypianie, orzeźwiają, oczyszczają drogi oddechowe, koją nerwy czy działają antydepresyjnie. Ważne jest, aby dopasować odpowiedni ekstrakt do problemu, z którym chcemy sobie poradzić. Pamiętajmy jednak, że gdy objawy się nasilają aromaterapia nie zastąpi wizyty u specjalisty!

Jak korzystać z olejków eterycznych?
Olejki eteryczne doskonale sprawdzają się, jako dodatek do kąpieli. Ciepła woda sprawia, że aromat substancji staje się bardziej intensywny i jeszcze silniej oddziałuje na wszystkie zmysły. Taka kąpiel to nie tylko relaks i ukojenie nerwów, ale także pobudzenie krążenia czy poprawa stanu skóry.

Olejki eteryczne mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko do kąpieli czy inhalacji, ale także do masażu. Olej bazowy do masażu wzbogacony o kilka kropel aromatycznej substancji uzupełni fizykoterapię i wzmocni jej efekty, takie jak rozluźnienie mięśni, poprawa nastroju i zmniejszenie stresu.

Po jakie olejki eteryczne sięgać?
W zależności od schorzenia lub problemu, z którym chcemy sobie poradzić, sięgamy po różne olejki eteryczne. Właściwości niektórych z nich to:

  • Lawenda - polecana przy depresji i stanach lękowych. Słynie ze swoich właściwości uspokajających, dlatego jest znakomita w łagodzeniu stresu i ułatwianiu zasypiania.
  • Rozmaryn - wspomaga walkę z trądzikiem i nadmiarem sebum. Co więcej, poprawia krążenie i wykazuje działanie orzeźwiające, a nawet jest uznawany za afrodyzjak.
  • Mandarynka - olejek z mandarynki poprawia nastrój i daje uczucie odświeżenia. Podobnie jak lawenda, ułatwia zasypianie oraz zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie.

Wstecz