Akupresura: pokonaj ból masażem

akupresura

Akupresurę można umiejscowić gdzieś pomiędzy masażem a akupunkturą. Technika ta polega na uciskaniu właściwych punktów na ciele. Gdzie należy uciskać, by zaznać ulgi?

Akupresura zwana jest „miękką akupunkturą”, razem z którą wchodzi w skład praktyk tradycyjnej medycyny chińskiej. Według niej ludzki organizm funkcjonuje dzięki energii CHI, która przepływa przez kanały, zwane meridianami. Każdy z nich odpowiada za pracę innego organu – dlatego trzeba zadbać o stały przepływ energii, każdy zator powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Dzięki akupresurze, czyli uciskaniu 361 punktów na ciele, położonych wzdłuż meridian, jesteśmy w stanie odnaleźć ewentualne zatory i tym samym dbać o prawidłowy przepływ energii.

Dla lepszego efektu i kompleksowego leczenia, specjaliści od akupresury często łączą ją z masażem chińskim.

Technika

Aby zabiegi akupresury były skuteczne, należy przestrzegać kilku zasad:

1. Uciskamy kciukiem (lub palcem wskazującym), skierowanym prostopadle do ciała, wykonując łagodne ruchy okrężne.

2. Masowanie każdego punktu powinno trwać co najmniej 30 sekund (do 2 minut).

3. Ból podczas ucisku jest zrozumiały – oznacza, że znaleźliśmy zator.

4. Punkty znajdujące się na twarzy należy uciskać znaczniej lżej niż te zlokalizowane na ciele.

Bóle głowy

Akupresura najlepiej sprawdza się przy migrenie i napięciowych bólach głowy, spowodowanych stresem, siedzącym trybem życia czy niewygodną pozycją podczas snu. Miejsca, które należy uciskać: obustronnie na skroniach, między brwiami, w zagłębieniu z tyłu głowy (poniżej linii włosów), na podeszwie w 1/3 długości stopy.

Bóle pleców

Gdy ból znajduje się w krzyżu, uciskać powinno się po obu stronach kręgosłupa w okolicy lędźwiowej, a także wewnętrzną krawędź stopy (blisko pięty). Jeśli ból odczuwamy w górnej części pleców - uciskać należy po środku wewnętrznej krawędzi stopy. Na bóle karku pomoże masowanie stopy na wysokości dużego palca.

Wstecz