Są to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu, które odpowiadają za kontrolę oddawania stolca i wydalania gazów.
Związany z nimi stan patologiczny zwany chorobą hemoroidalną lub potocznie hemoroidami występuje gdy są one nabrzmiałe lub objęte stanem zapalnym. W zdrowej postaci zachowują się jak poduszeczki złożone z połączeń tętniczo-żylnych i tkanki łącznej, i w przypadku gromadzenia się stolca lub gazów powiększają się, a po ich uwolnieniu wracają do naturalnej postaci.
W końcowej części układu pokarmowego zwanego potocznie odbytem mogą również występować żylaki odbytu, jednak jakkolwiek dotyczą one tej samej części narządów, są inną formą choroby.
W przypadku tych pierwszych występuje w postaci mniej bolesnej i objawia się głównie krwawieniem z odbytu a ból pojawia się przy wypróżnianiu. W przypadku hemoroidów zewnętrznych, nabrzmiałe chorobowo guzki krwawnicze wypadają poza odbyt, a w stanie zaawansowanym chorobowo nie ma możliwości przywrócenia ich na swoje miejsce. Wówczas występuje silny ból i obrzęk, któremu często towarzyszy krwawienie.
Stąd też przyjmuje się, że podłożem choroby są czynniki powodujące wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, częste zaparcia, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, siedzący charakter pracy itp. Według medycyny dalekowschodniej organem, który w stanie przeciążenia i niedomagania odpowiada za powstawanie hemoroidów jest śledziona.a hemoroidów.
Spożywanie diety wysokobłonnikowej, z wystarczającą ilością płynów, przyjmowanie suplementów z błonnikiem a także dostateczna ilość aktywności fizycznej i odpoczynek. Jednak jest to profilaktyka, która powinna towarzyszyć każdemu zdrowemu organizmowi i nie daje gwarancji uniknięcia choroby hemoroidalnej.
Pomimo istnienia wielu środków do użytku zewnętrznego i czopków na hemoroidy mało jest dowodów uzasadniających ich stosowanie. Środki zawierające sterydy nie powinny być stosowane dłużej niż 14 dni, ponieważ mogą powodować ścieńczenie skóry. Większość środków zawiera kilka składników aktywnych. Mogą to być na przykład: krem barierowy zawierający wazelinę lub tlenek cynku, środek przeciwbólowy taki jak lidokaina, a także środek zwężający naczynia krwionośne taki jak epinefryna. Nie potwierdzono skuteczności flawonoidów, natomiast mogą one mieć skutki uboczne.
Należą do nich głównie nasiadówki z kory dębowej, która wysusza i obkurcza naczynia, kojący napar rumianu, lub oczaru wirginijskiego, który ma moc bakteriobójczą, ściągającą, a nawet zasklepiającą ranki, które często towarzyszą dolegliwościom. Kobietom w ciąży, którym nie wskazane są nasiadówki, ulgę przynosi przecieranie okolic odbytu ciepłą torebką czarnej herbaty. Tanina zawarta w liściach herbaty działa obkurczająco i wysuszająco.
Jakkolwiek wymienione sposoby przynoszą jedynie ulgę, to powrót do natury, do tysięcy lat doświadczeń ludzkości i naturalnych składników, jest kluczem, przyszłością i ratunkiem współczesnej cywilizacji! Już Hipokrates powiedział; „Jeżeli w przyrodzie istnieje choroba, to i w przyrodzie istnieje na nią lek”. Dalekowschodnia medycyna, poprzez tysiące lat doświadczeń, wiedząc jak funkcjonuje ludzki organizm, daje nam rozwiązanie jak skutecznie zwalczać przyczyny i skutki choroby.
Już od zarania ludzkość opierała leczenie chorób na starannie dobranych składnikach naturalnych w tym wyciągów z korzeni, ziół i owoców, które lecząc, nie powoduje skutków ubocznych, a organizm przyswaja je w sposób naturalny. Przykładem jest preparat Hemorend®, który ddziałując bezpośrednio na śledzionę przywraca naturalną równowagę organizmu oraz skutecznie zwalcza przyczyny i skutki powstawania m.in. hemoroidów i żylaków odbytu, w krótkim czasie stosowania.
Jednak preparaty te nie niwelują choroby a głównie wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz znieczulające, przynoszące tylko chwilową ulgę. Stosowanie tych środków wymaga wielokrotnego stosowania w ciągu dnia, a co za tym idzie właściwych warunków higienicznych. W ofercie farmakologicznej dostępne są również tabletki na bazie o Diosminy, które działają ochronnie na naczynia krwionośne, wzmacniając je i zmniejszając ich przepuszczalność, o działaniu wspomagającym w chorobie hemoroidalnej.
Pomimo, że generalnie są one bezpieczne, mogą wystąpić rzadkie efekty uboczne, takie jak sepsa. A już po pierwszym zabiegu często występują problemy z nietrzymaniem półpłynnego stolca.
Należy jednak pamiętać, że wszystkie wymienione zabiegi mają na celu jedynie usunięcie skutków choroby i ostatecznie nie wpływają na jej wyleczenie. Stąd też pojawiające się nawroty i konieczność wykonania kolejnych zabiegów jest typowym objawem nie wyleczonej choroby. Preparat Hemorend®, jako jedyny dostępny na rynku, niweluje nie tylko skutki ale przede wszystkim przyczyny powstawania hemoroidów.